Kréta

Krétský ostrov je opředen mnoha legendami. Již kolem roku 2 000 př. n. l. zde existovala první vyspělá evropská kultura. Lze tedy konstatovat, že Kréta je v zásadě místem vzniku celé evropské civilizace. Údajně právě na tomto řeckém ostrově poprvé spatřil světlo světa nejznámější řecký bůh Zeus. I z tohoto důvodu se krétská města mohou chlubit značným množstvím památek.

Kréta je rozdělena do čtyř hlavních oblastí – Chania, Rethymno, Heraklion, Lasithi.

Hlavní město Heraklion (Iraklio) je se svým počtem 150 000 obyvatel největším městem ostrova. Nachází se ve střední části severního pobřeží a tvoří vstupní bránu do celého ostrova. Nachází sezde mezinárodní přístav a letiště s přistávací dráhou přímo u moře. V Heraklionu je koncentrováno množství památek a historických zajímavostí celého Řecka. V blízkosti se nachází jeden ze slavných minojských paláců - Knossos, který je znám především jako hlavní sídlo krétského vladaře.

kréta Další neméně zajímavá města se mohou taktéž chlubit množstvím historických památek. Oblíbenými letovisky jsou Agios Nikolaos, přístavní městečko Rethymno či západně situovaná Chania, která je mnohdy titulována přízviskem „nejkrásnější krétské město“.

Kréta je svou rozlohou 8 261 km² pátým největším ostrovem ve Středozemním moři a největším, nejjižněji situovaným ostrovem Řecka. Ze severu je omývána Krétským mořem, které tvoří část moře Egejského, z jižní části ostrov omývá Libyjské moře. Kréta je ostrov podlouhlého charakteru, vzdálenost mezi nejvýchodnějším anejzápadnějším místem je zhruba 270 km. V nejširším bodě měří necelých 60 km, v nejužším pohých 12 km. Nejvyšším bodem tohoto poměrně hornatého ostrova je hora Psiloritis s výškou 2 456 m.n.m. Zdejší klima je typicky středozemní, léto je horké a suché, teploty v zimě klesají zřídkakdy pod 10 stupňů Celsia. Slunečních dní je průměrně 300 v roce.

Dovolenou nabízíme v následujících letoviscích:

Agia Pelagia

Amoudara

Analipsis

Anissaras

Elounda

Hersonissos

Kato Gouves

Rethymno

Sissi

kréta

Téměř celé severní pobřeží je lemováno skvostnými plážemi, kde lze využít veškeré možnosti, které pobyt u moře nabízí. Jižní pobřeží oplývá plážemi o něco méně, jsou zde však vynikající podmínky pro potápění. K tradičnímu řeckému a krétskému životu se lze nejvíce přiblížit ve vnitrozemí.